Превенција вршњачког насиља
Министарство унутрашњих послова Републике Српске у оквиру својих активности је реализовало превентивну кампању под називом „Стоп вршњачком насиљу“ у коју су укључене и школе. Кампања има за циљ упознавање ученика са појмом, начином испољавања и посљедицама вршњачког насиља.
У претходном периоду, у нашој школи су представници Полицијске управе Фоча, помоћник командира ПС Фоча, Марина Ковачевић и инспектор у одјељењу криминалистичке полиције, Анђелко Вукадиновић, одржали превентивна предавања за ученике 5. и 6. разреда на часовима одјељењске заједнице, као и за ученике 9. разреда који похађају факултативну наставу „Хуманост и безбједност“, у оквиру заједничких активности са ученицима 1. разреда средње школе исте факултативне наставе.
Кроз презентацију и едукативни филм, било је ријечи о томе шта је вршњачко насиље, који облици насиља постоје, како га идентификовати, те како се заштитити и спријечити такве облике понашања. И овим путем је истакнуто да се не треба занемарити било који вид вршњачког насиља, те је неопходно благовремено реаговати на уочена непримјерена понашања појединаца и тиме развијати став о нултој толеранцији на насиље. Оно што су предавачи истакли, као једну врсту слогана овогодишње кампање, је „Буди друг, буди сигма“, гдје је ученицима објашњена важност изградње личног става и самопоштовања.
Предавање је још једна од активности која се реализује у оквиру Програма рада школског Мултисекторског тима у оквиру пројекта „Брига о дјеци, заједничка одговорност и обавеза“.
Осим предавања од стране представника Полицијске управе Фоча на тему вршњачког насиља, и Савјет ученика је овој теми посветио пажњу на својим састанцима, као и током реализације одјељењских заједница у одјељењима предметне наставе. Савјет ученика је на састанку креирао презентацију, коју су потом представници у својим одјељењима реализовали на часовима одјељењске заједнице уз подршку својих одјељењских старјешина или старијих представника Савјета ученика.
Ученици су кроз све поменуте активности охрабривани да пријаве непримјерена понашања појединих ученика својој породици, наставном особљу како би се благовремено реаговало, а осим тога, подсјетили су се „сандучића повјерења“ који, такође, служи за пријаву непримјерених облика понашања у школи, а све у циљу осигурања безбиједног и безбрижног школског живота наших ученика!
Leave a Reply
Жао нам је, да би поставили коментар, морате бити пријављени.