
Час одјељењске заједнице у II-1 на тему: “Важност емпатије и шта она треба да значи”
Дана 27.03.2025. године, одржан је час одјељенске заједнице у одјељењу II1.
Учитељица Младенка Продановић реализовала је тему: “Важност емпатије и шта она треба да значи”?
Према Програму стручног усавршавања, а у оквиру Усавршавања у школи, за школску 2024/25 годину, према којем се одабране теме реализују у виду активног предавања кроз примјере добре наставне праксе, родитељске састанке, часове одјељенске заједнице, истраживања, радионице и кроз теоријска предавања на нивоу Стручних актива, Одјељенских и Наставничких вијећа.
Учитељица Младенка Продановић одлучила је да своју тему реализује на редовном часу одјељенске заједнице.
Циљ реализације теме био је развијање способности стављања себе у туђу ситуацију и разумијевања емоција других као и спремност да се понуди помоћ или рјешење за проблем других.
Тема Важност емпатије и шта она треба да значи? реализована је кроз групни облик рада. Свака група имала је различиту причу по називима:
- ,,Турнир”
- ,,Кишни дан”
- ,,Рођендан”
- ,,Градска школа”
Тема сваке приче односи се на усамљеног дјечака или дјевојчицу који нису били прихваћени у свом друштву због проблема у учењу, социјалног положаја или њихове физичке способности.
Након упознавања са причом задатак ученика био је да се ставе у њихов положај и да то осјећање представе цртежом.
Други задатак ученици су такође представили цртежом, али сада са рјешењем како би требали или жељели да се други понашају према њима у датим ситуацијама.
Трећи цртеж је порука да су сви подједнако важни и вриједни без обзира на разлике у физичком изгледу, способностима и поријеклу.
Ученици су на веома занимљив и креативан начин исказали своја осјећања.
Час је завршен пјесмом ,,Вредим и ја” (пјесма посвећена дјеци са аутизмом).
Закључак,
Ученици су схватили да је важно да се свако од њих осјећа прихваћено и поштовано без обзира на разлике у карактеристикама, поријеклу или способностима.
Ова активност помогла је ученицима да боље разумију себе и друге и да науче да препознају емоције у различитим околностима.
Leave a Reply
Жао нам је, да би поставили коментар, морате бити пријављени.