Присуство завршној конференцији пројекта “Интервизијска и социјално-психолошка подршка васпитно-образовним радницима основних и средњих школа у Републици Српској и Брчко дистрикту“.
У петак 24.2.2023. у амфитеатру Филозофског факултета Универзитета у Бањој Луци одржана је завршна конференција у оквиру пројекта „Интервизијска и социјално-психолошка подршка васпитно-образовним радницима основних и средњих школа у Републици Српској и Брчко дистрикту“.
Пројекат је реализован у оквиру програма Брига о дјеци – заједничка одговорност и обавеза у периоду од јуна 2022. године до фебруара 2023. године у заједничкој сарадњи Друштва психолога Републике Српске, Републичког педагошког завода Републике Српске и Министарства просвјете и културе Републике Српске уз подршку УНИЦЕФ-а БиХ и партнера. Овај пилот пројекат је реализован у 24 основне и средње школе Републике Српске. Пројекат је усмјерен на јачање компетенција васпитно-образовних радника те су у складу с тим реализоване обуке за 50 наставника, 16 директора и 49 стручних сарадника основних и средњих школа Републике Српске и Брчко дистрикта.
У оквиру пројекта креирана је иновативна метода учења и рјешавања проблема – интервизијски метод, и одржане су обуке за наставнике са циљем усвајања знања, вјештина и компетенција усмјерених ка унапређењу и иновирању наставног процеса, јачању креативности наставника, промоцији инклузивне наставе, активном учешћу ученика и њиховој међусобној сарадњи у наставном процесу, усвајању и примјени функционалних знања, те међупредметном повезивању. Ове обуке су изњедриле и сјајне продукте које су иновативни наставници спровели у својој настави.
Конференцију су уводним ријечима отворили Срђан Душанић, декан Филозофског факултета Универзитета у Бањој Луци, Сања Радетић Ловрић, предсједник управног одбора Друштва психолога Републике Српске, Роњнак Кхан, представник УНИЦЕФ-а у БиХ, Предраг Дамјановић, директор Републичког педагошког завода Републике Српске и Наташа Цвијановић, помоћник министра просвјете и културе Републике Српске. На конференцији су говорили директори школа, наставници и креатори интервизијског метода о бенефитима саме методе и примјени у пракси. Премијерно су приказана три од укупно десет едукативно документарних филмова који се баве главним темама које су важне са савременог ученика и васпитно-образовни систем који жели да га прати. Учесници су имали прилику да се први упознају са креираним Приручником за примјену интервизије у васпитно-образовном систему. Конференцију је завршним ријечима затворила Слађана Танасић, замјеница директора Републичког педагошког завода Републике Српске. Посебни гост на конференцији је био школски оркестар ученика ЈУ Гимназија Бања Лука, који су почастили својим музицирањем све присутне.
Закључак конференције је да би интервизијски метод требало да буде саставни дио рада васпитно-образовних установа, те да је неопходно да се овај пројекат прошири на све школе у Републици Српској.
Конференцији су присуствовали учесници пројекта из наше школе, наставници Душко Крсмановић и Љепосава Фундић, стручне сараднице педагог Александра Радић и психолог Маријана Обреновић, те директорица Јелена Чанчар.
Извор: ДПРС, ФБ страница
Leave a Reply
Жао нам је, да би поставили коментар, морате бити пријављени.