Превенција злоупотребе друштвених мрежа
У оквиру активности Министарства унутрашњих послова Републике Српске, а поводом обиљежавања Међународног дана безбједног интернета, наставници, родитељи и ученици наше школе имали су прилике учествовати на предавањима на тему „Безбједносни ризици коришћења друштвених мрежа“.
Предавање за наставнике и родитеље одржано је дана 02.3.2020.године, у Средњошколском центру Фоча, а реализовали су га инспектор Управе за полицијску обуку МУП-а Републике Српске, Александар Миладиновић у сарадњи са полицијским службеницима Полицијске управе Фоча и специјалиста медицинске психологије Универзитетске болнице Фоча, Александра Саламадић. Дана, 03.3.2020.године у просторијама наше школе одржано је предавање за старије ученике од стране представника Полицијске управе Фоча, инспектора за малољетничку делинквенцију, Ружице Бегенишић и проф. Александра Миладиновића.
С обзиром на то да родитељи нису довољно упознати са правилима понашања на друштвеним мрежама (прије свега Фејсбуку и Инстаграму), а и родитељи и ученици су врло мало упознати са опасностима које вребају ученике на друштвеним мрежама, циљ предавања је био пружити неопходне информације како би се виртуелна егзистенција дјеце подигла на виши заштитни ниво дајући савјете дјеци, инсистирањем на поштовање одређених правила, али и надзирањем поштовања тих правила.
При Универзитетској болници у Фочи, ради и Центар за подршку дјеци жртвама насиља, гдје се дјеци и родитељима пружа психолошка подршка и од стране специјалисте медицинске психологије, Александре Саламадић, која је на предавању, присутне упознала о одрђеним знацима промјене понашања код дјеце, те на који начин реаговати у тим ситуацијама и како пружити подршку дјеци.
Исто тако, предавањем се хтјела послати порука да се комуникација између родитеља и дјеце заснује на односу повјерења и разумијевања, који је основ превенције негативности друштвених појава, како у стварном, тако и у виртуелном свијету.
У школи су развијени механизме подршке дјеци, као и превентивно- едукативне активности. Реализовано предавање је једна од тих активности, с циљем сензибилизације, освјешћивања, информисања и едукације родитеља, наставног особља и ученика о негативностима на друштвеним мрежама.
О превенцији негативности друштвених мрежа, може се упознати и из приручника проф.Александра Миладиновића под називом „Приручник за превенцију негативности друштвених мрежа“, а одређени број приручника је подијељен родитељима и наставницима.
Предавање је, такође, једна у низу од активности у склопу пројекта „Брига о дјеци- заједничка одговорност и обавеза“ које школа реализује у сарадњи са локалном заједницом
Leave a Reply
Жао нам је, да би поставили коментар, морате бити пријављени.