
Култура сјећања у нашој школи
На иницијативу Министарства просвјете и културе Републике Српске и Одбора за његовање традиције ослободилачких ратова, седмица од 19.4.2021. до 25.4.2021. посвећења је његовању Културе сјећања на страдања српског народа током двадесетог вијека. И наша школа је дала допринос овој значајној теми. Наставници српског језика Соња Симовић, Милица Симовић, Витомир Дракул и Душко Крсмановић су са ученицима свих разреда предметне наставе реализовали различите активности током којих су на примјерен начин разговарали о страдању нашег народа, са посебним акцентом на страдање током Другог свјетског рата. Неке од активности биле су: компаративна анализа пјесама са тематиком везаном за страдање дјеце у Другом свјетском рату (уз помоћ Веновог дијаграма уочаване су сличности и разлике пјесама “Крвава бајка” и “На Петровачкој цести”), ученици су читали и рецитовали пјесме које су везане за наставну тему “Други свјетски рат и страдање Срба, Јевреја и Рома”, као и оне које нису у Плану и програму за српски језик, али се својом тематиком уклапају у ову тему, ученици су цртали обиљежја наведена три народа, приказан је и кратак видео под називом “Ко заборави, сам је заборављен”, који је емитован на РТРС-у и сл.
И ученици четвртог и петог разреда обиљежили су седмицу Културе сјећања. У центру интересовања био је логор Јасеновац, чији је пробој био у ноћи између 21. и 22.4.1945. године, па су ученици симболично обиљежили 76. годишњицу овог догађаја. Такође су цртали и ликовне радове на тeму “Јасeновац – најтужнија српска ријeч”.
На крају свих ових активности закључено је да смо сви ми дужни да се сјећамо наших предака који су пострадали за слободу, али да у нашим срцима мора бити мјеста за опроштај, те да у будућности чинимо све како се сличне ствари никада и никоме не би десиле.
Leave a Reply
Жао нам је, да би поставили коментар, морате бити пријављени.